- Home
- Chirurgia stopy i ręki
Oferta zabiegów.
Operacja choroby Dupuytrena
Choroba Dupuytrena zwana jest przykurczem Dupuytrena. Jest uwarunkowana genetycznie, a przyczyną jest przerostowe tworzenie się blizny kolagenowej. Początkowo pojawiają się niebolesne guzki lub grudki na linii IV palca. Następnie tworzy się bliznowacenie obejmujące rozcięgno dłoniowe. Choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale i czynności zawodowe. tendencję do nawracania i nawet po prawidłowo przeprowadzonej operacji, w niedługim czasie, mogą się pojawić nowe ogniska w okolicy operowanej lub na sąsiednich palcach.
Operacja paluchów koślawych (halluksów)
Paluchy koślawe to problem nie tylko kosmetyczny i wizualny. Zmiana biomechaniki chodu oraz wytrzymałości więzadeł oraz ścięgien niesie za sobą poważne konsekwencje, np. problemy z poruszaniem, znaczne deformacje stopy, nieodwracalne powikłania (zwyrodnienia stawów kolanowych i biodrowych). Leczenie operacyjne stosuje się, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi już efektów, a próg bólu pacjenta jest nieakceptowalny. Operacje halluksów wykonywane są kilkoma metodami i mają na celu przywrócenie prawidłowego ułożenia kości śródstopia i palucha.
Operacja palucha sztywnego (halluks rigidus) - artodeza (usztywnienie stawu)
Artrodeza to rodzaj operacji palucha sztywnego znoszącym na stałe ruchomość stawu. Poprzez usunięcie powierzchni stawowych oraz resekcję kości uzyskuje się stabilne zespolenie. Dzięki takiemu zabiegowi kości zrastają się trwale, a staw pozostaje nieruchomy w miejscu operacji.
Operacja palucha sztywnego (halluks rigidus) - cheilectomia
Cheilectomia stosowana jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych o średnim nasileniu. Jest to rodzaj zabiegu najczęściej wykonywany w przypadku leczenia palucha sztywnego. Podczas operacji usunięte zostają tkanki patologiczne i narosłe osteofity.
Operacja palucha sztywnego (halluks rigidus) - alloplastyka stawu śródstopno-palcowego
Zabieg endoprotezoplastyki stawu polega na wszczepieniu protezy stawu śródstopno - paliczkowego. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent odzyskuje ruchomość stawu utraconą w zaawansowanym stadium choroby zwyrodnieniowej.
Operacja neuralgiii Mortona (nerwiak Mortona)
Schorzenie związane jest z piekącym i palącym bólem zlokalizowanym w przedniej części stopy nerwu międzyśródstopnego. Złotym standardem leczenia jest resekcja nerwu palcowego wspólnego i nerwów palcowych właściwych. Skuteczność operacji dochodzi do 95%.
Operacja ganglionu (torbieli galaretowatej)
Ganglion to torbiel galaretowata czyli torbielowaty guz wypełniony galaretowatą mazią. Zmiana pojawia się głównie zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Torbiele galaretowate powszechnie występują u osób uprawiających gimnastykę akrobatyczną, gdzie nadgarstek jest narażony na stałe obciążenia w trakcie treningów. Torbiel wyrasta ze struktur otaczających staw, tj. więzadła, błony maziowe, pochewki ścięgien.
Obecnie jest kilka metod leczenia torbieli galaretowatej:
- unieruchomienie
- aspiracja
- leczenie operacyjne
Rekonstrukcja więzadeł stawu skokowego
Rekonstrukcja więzadeł stawu skokowego wykonywana jest najczęściej drogą artroskopową lub innymi małoinwazyjnymi technikami. Wskazaniem do operacji jest niestabilność stawu. W trakcie zabiegu dochodzi do anatomicznego odtworzenia więzadła lub rekonstrukcji z użyciem przeszczepu własnego (najczęściej ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego).
Operacyjne leczenie złamań w obrębie kości dłoni i przedramienia
Leczenie operacyjne obejmuje:
- operacyjne leczenie świeżych złamań kości przedramienia (zespolenia trzonów i nasad dalszych kości łokciowej i promieniowej)
- operacyjne leczenie urazów nadgarstka i dłoni (złamania i zespolenia kości łódeczkowatej, zwichnięcia kości nadgarstka, złamania kości śródręcza i paliczków)
Artroskopia stawu skokowego
Artroskopia to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w celu diagnostyki i leczenia schorzeń w obrębie skokowo-piętowego. Podczas artroskopii naprawia się uszkodzenia chrząstki, kości i więzadeł spowodowane urazem. Usuwa się także wyrośla kostne (osteofity), ciała wolne w stawie lub zrosty tkankowe utrudniające ruchomość stawu.
Rekonstrukcja ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa umożliwia stawanie na palcach i odbijanie się podczas chodu. Zabieg rekonstrukcji wykonuje się w przypadku zerwania ścięgna, entezopatii czyli przewlekłego uszkodzenia, a także przy braku poprawy po wcześniejszym leczeniu. Wykonuje się także zabiegi rekonstrukcji z przeszczepem własnym.
Operacyjne leczenie złamań w obrębie kości stopy i stawu skokowego
Leczenie operacyjne obejmuje nastawienie poszczególnych kości i/lub odłamów. Najczęściej spotykane są złamania śródstawowe czyli uszkodzenie kości w obrębie stawu. Nastawienie powierzchni stawowej powinno być jak najlepsze. Stabilizację wykonuje się za pomocą wkrętów lub dodatkowych płytek.