PesSanus

Lek.Maciej Starzyk

Oferta zabiegów.

Operacja choroby Dupuytrena

Choroba Dupuytrena zwana jest przykurczem Dupuytrena. Jest uwarunkowana genetycznie, a przyczyną jest przerostowe tworzenie się blizny kolagenowej. Początkowo pojawiają się niebolesne guzki lub grudki na linii IV palca. Następnie tworzy się bliznowacenie obejmujące rozcięgno dłoniowe. Choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale i czynności zawodowe. tendencję do nawracania i nawet po prawidłowo przeprowadzonej operacji, w niedługim czasie, mogą się pojawić nowe ogniska w okolicy operowanej lub na sąsiednich palcach.

Operacja paluchów koślawych (halluksów)

Paluchy koślawe to problem nie tylko kosmetyczny i wizualny. Zmiana biomechaniki chodu oraz wytrzymałości więzadeł oraz ścięgien niesie za sobą poważne konsekwencje, np. problemy z poruszaniem, znaczne deformacje stopy, nieodwracalne powikłania (zwyrodnienia stawów kolanowych i biodrowych). Leczenie operacyjne stosuje się, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi już efektów, a próg bólu pacjenta jest nieakceptowalny. Operacje halluksów wykonywane są kilkoma metodami i mają na celu przywrócenie prawidłowego ułożenia kości śródstopia i palucha.

Operacja palucha sztywnego (halluks rigidus) - cheilectomia

Cheilectomia stosowana jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych o średnim nasileniu. Jest to rodzaj zabiegu najczęściej wykonywany w przypadku leczenia palucha sztywnego. Podczas operacji usunięte zostają tkanki patologiczne i narosłe osteofity.

Operacja palucha sztywnego (halluks rigidus) - alloplastyka stawu śródstopno-palcowego

Zabieg endoprotezoplastyki stawu polega na wszczepieniu protezy stawu śródstopno - paliczkowego. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent odzyskuje ruchomość stawu utraconą w zaawansowanym stadium choroby zwyrodnieniowej.

Operacja neuralgiii Mortona (nerwiak Mortona)

Schorzenie związane jest z piekącym i palącym bólem zlokalizowanym w przedniej części stopy nerwu międzyśródstopnego. Złotym standardem leczenia jest resekcja nerwu palcowego wspólnego i nerwów palcowych właściwych. Skuteczność operacji dochodzi do 95%.

Operacja ganglionu (torbieli galaretowatej)

Ganglion to torbiel galaretowata czyli torbielowaty guz wypełniony galaretowatą mazią. Zmiana pojawia się głównie zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Torbiele galaretowate powszechnie występują u osób uprawiających gimnastykę akrobatyczną, gdzie nadgarstek jest narażony na stałe obciążenia w trakcie treningów. Torbiel wyrasta ze struktur otaczających staw, tj. więzadła, błony maziowe, pochewki ścięgien. Obecnie jest kilka metod leczenia torbieli galaretowatej: - unieruchomienie - aspiracja - leczenie operacyjne

Rekonstrukcja więzadeł stawu skokowego

Rekonstrukcja więzadeł stawu skokowego wykonywana jest najczęściej drogą artroskopową lub innymi małoinwazyjnymi technikami. Wskazaniem do operacji jest niestabilność stawu. W trakcie zabiegu dochodzi do anatomicznego odtworzenia więzadła lub rekonstrukcji z użyciem przeszczepu własnego (najczęściej ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego).

Artroskopia stawu skokowego

Artroskopia to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w celu diagnostyki i leczenia schorzeń w obrębie skokowo-piętowego. Podczas artroskopii naprawia się uszkodzenia chrząstki, kości i więzadeł spowodowane urazem. Usuwa się także wyrośla kostne (osteofity), ciała wolne w stawie lub zrosty tkankowe utrudniające ruchomość stawu.

Rekonstrukcja ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa umożliwia stawanie na palcach i odbijanie się podczas chodu. Zabieg rekonstrukcji wykonuje się w przypadku zerwania ścięgna, entezopatii czyli przewlekłego uszkodzenia, a także przy braku poprawy po wcześniejszym leczeniu. Wykonuje się także zabiegi rekonstrukcji z przeszczepem własnym.

Operacyjne leczenie złamań w obrębie kości stopy i stawu skokowego

Leczenie operacyjne obejmuje nastawienie poszczególnych kości i/lub odłamów. Najczęściej spotykane są złamania śródstawowe czyli uszkodzenie kości w obrębie stawu. Nastawienie powierzchni stawowej powinno być jak najlepsze. Stabilizację wykonuje się za pomocą wkrętów lub dodatkowych płytek.