Zdecydowanie nie będziemy tu rozprawiać o nadziewaniu kostki cukru na szpilkę …
Każda z Was zapewne świetnie pamięta pierwsze kroki na wysokim obcasie… Buty Mamy, cztery numery za duże, wyciągnięte ukradkiem z szafy… Póżniej pierwsze własne, niejednokrotnie kupione w tajemnicy przed wszystkimi, uciułane z kieszonkowego…
Pierwsze kroki, niepewne, chociaż po równiutkiej podłodze w sklepie, kiedy je mierzyłyście. Potem hyc na ulicę i…. i zaczęła się jazda. Nasze chodniki są projektowane w specjalny sposób, tak, żeby każda płyta leżała w innej płaszczyźnie niż te wszystkie obok. Prawdziwe wyzwanie… A inna specjalność naszych miast?? Chodnik z drobnej kostki brukowej – każda dama, która pokona 100 metrów takiego trotuaru na wysokiej szpilce, może spokojnie startować w amerykańskiej edycji „Mam talent“… Jeżeli przeżyje…Początki chodzenia na wysokich obcasach są mało traumatyczne, bo zwracamy uwagę prawie na każdy krok. Wystarczy odrobina przyzwyczajenia, jeden krok i … widzimy wszystkie gwiazdy.
Potem koszmarny ból w kostce i – jeżeli jeszcze nie leżymy na chodniku to walka z utrzymaniem równowagi kosztuje nas parę kropli potu. Wszystko to zazwyczaj w otoczeniu współczujących i gotowych zawsze nam pomóc rodaków, nie ukrywających nawet rozbawienia naszym nieszczęściem. Nie dość, że boli, to jeszcze koszmarnie upokarza…
- jeżeli możesz – wybierz krótszy obcas. Pięć centymetrów zamiast dziesięciu znacznie poprawia stabilność, a wąski smukły obcas w miejsce szerokiego klocka znacznie optycznie podniesie piętę.
- staraj się skracać ekspozycję – zakładaj szpilki tylko wtedy kiedy naprawdę musisz (klasyczny obraz damy w norkach wysiadającej z limuzyny na Manhattanie w … adidasach. Potem hyc, adidaski do auta, szpileczki na nóżki, kluczyki dormenowi i do pracy).
- Spróbuj kupić buty o rozmiar większe i użyj specjalnych wkładek pod i okołopietowych (heel cups w nomenklaturze anglosaskiej). Jeżeli zaakceptujesz takie rozwiązanie – nieco większy przód buta zostawi więcej miejsca dla palców.
- Jeżeli jest to możliwe noś buty z otwartym przodem – to zawsze daje nieco mniej dyskomfortu dla Twoich palców.
- Unikaj chodzenia po nierównych powierzchniach a zwłaszcza po kostce brukowej!!!
- Kiedy zdarzy się nieszczęście i skręcisz kostkę, potraktuj sprawę poważnie i wylecz skręcenie „do końca“, zgłoś się do lekarza, nie czekaj aż przejdzie. Szczególnie ważna jest rehabilitacja, która pozwoli na powrót pełnej funkcji stawu skokowego.
- Zapasowa para wygodnych butów w samochodzie może uratować Ci stopy!
- Jakkolwiek Twoje dobre samopoczucie i dobry wygląd są najważniejsze, nie zapominaj proszę, że Twoje nogi muszą nosić Cię do końca życia. Oszczędzaj je i dbaj o nie!